Inter Cars & Škoda 130 RS

Inter Cars & Škoda 130 RS

Máme jedinečnou příležitost představit Vám prostřednictvím našich zákazníků legendární závodní vůz československé výroby – Škodu 130 RS. Týmu lidí okolo Jiřího Červeného se povedlo jeden historický automobil objevit a po nemalém úsilí zrenovovat do původní podoby. Fanoušci rallysportu tento nádherný stroj mohou spatřit při nejrůznějších akcích, soutěží historických automobilů nebo jízdách rally legend pořádaných spolu s některými soutěžemi MMČR, kde jej bravurně pilotuje Jiří Michálek. Nyní dáme prostor majiteli , aby v krátkosti popsal průběh renovace i historii vozu.

Škoda 130 RS

Jedná se o originální vůz vyrobený v roce 1978 pro závody  rally. V době kdy byl model 130 RS nasazován do soutěží továrním týmem, jezdil konkrétně s tímto vozem např. František Markvart. Po ukončení sportovní kariéry modelu 130 RS se tento speciál objevuje ve slovenských Košicích, kde bohužel prošel různými amatérskými „tuningovými“ úpravami. Poté se vrátil zpátky do Čech a dostal nový, dodnes udržovaný design Monte Carlo 1977. V roce 2005 jsme se s tímto vozem zúčastnili klubové akce na letišti v Tchořovicích. V letech 2005 – 2006 byl vůz kompletně repasován, některé díly nahrazeny za původní originální a v roce 2006 prvně otestován do rally historických automobilů. V červnu 2006 si na Rally Vltava dojel pro 3. místo ve své třídě. Od té doby se s ním pravidelně účastníme historických rally a v loňském a letošním roce i rally legend při vybraných soutěžích MMČR v rally.

Historie a vývoj

Škoda 130 RS (typ 735) je v Československém automobilovém sportu legendou. Při stavbě vozu byly využity zkušenosti z modelů 180 RS a 200 RS kategorie B5, které však nemohly být homologovány pro zahraniční závody. Základem vozu je skelet karoserie Škody 110 R. Podvozek byl rozšířen prodloužením ramen přední lichoběžníkové nápravy. Výborné jízdní vlastnosti zaručuje zadní náprava s vlečnými rameny a šikmou osou kývání a výrazné odlehčení – hliníkové a laminátové části karoserie, boční a zadní okna z Makrolonu. Motor s objemem 1289 cm3 vycházel ze sériových motorů s rozvodem OHV se suchým mazáním klikové skříně a osmikanálovou hlavou válců. O přenos síly na poháněná zadní kola se starala upravená jednolamelová spojka s přítlačným talířem se středovou pružinou a zvětšeným průměrem. Převodovka byla čtyřstupňová s převodovými stupni upravenými podle parametrů motoru a pro zvětšení svornosti se montoval a diferenciál s vícelamelovou brzdou. Zvýšené nároky na chlazení motoru si vyžádaly přesunutí chladiče do přídě vozu. Upravena byla samozřejmě také aerodynamika. Tvar blatníků přispíval ke snížení odporu vzduchu a nové víko motorového prostoru se podílelo na zvýšení přítlačné síly i odvodu horkého vzduchu z motorového prostoru. Brzdový systém je kapalinový, dvoukruhový s posilovačem. Přední kotoučové brzdy Girling mají zvětšený průměr kotoučů a brzdových válečků, zadní brzdy jsou bubnové, všechna obložení Ferodo.

Vůz sbíral vavříny v Čechách i zahraničí, na okruzích i na tratích rally. V soutěžní specifikaci byl vůz poprvé představen v roce 1976, kdy vyhrála v absolutním pořadí Rallye Škoda. Na mezinárodní scéně se vůz výborně prezentoval hned další rok na slavné Rallye Monte Carlo vítězstvím ve své třídě a 12. místem v absolutním pořadí a britské RAC Rallye, kde ve třídě A2 obsadili jezdci na Škodovkách první 3 místa. Ve své době se jednalo o nejlepší sportovní automobil! Z celkového počtu cca 62ks vyrobený vozů typu 130 RS vzniklo 38 automobilů přímo v automobilce, zbylé vozy byly nejspíše postaveny Svazarmem, ale již jako přestavby ze Š 110R coupé. 

Technické údaje vozu Škoda 130 RS:

 • Rok výroby 1978
 • Karoserie: střecha, dveře a přední kapota hliníkové, blatníky a zadní kapota z laminátu
 • Motor: řadový čtyřválec
  • objem 1289 cm3
  • výkon 82,8 kW
  • mazání oddělené s chlazením
  • náporové chlazení
  • příprava směsi: 2x karburátor Weber 40 DCOE
 • Spojka – průměr 190 mm
 • 4 rychlostní převodovka
 • Lichoběžníková zadní náprava
 • Kapalinové brzdy s posilovačem, přední kotoučové Girling, zadní bubnové
 • Převod řízení: maticové rychlé, 1,5 otáčky
 • Pneumatiky: přední 185/70 R13, zadní 205/60 R13
 • Maximální rychlost: 190 km/h
Ing. František Markvart a Jaroslav Bednář

    

Š 130 RS Františka Markvarta
Škoda 130 RS Františka Markvarta