Jak se doplňuje klimatizace v autě?

Jak se doplňuje klimatizace v autě?

V parném létě se bez klimatizace v autě neobejdete. Doplnění chladiva vám zaručí její správný chod a nenechá vás ve štychu. V článku se dozvíte, jak na to!

Můžete si klimatizaci v autě vyměnit sami, nebo je lepší se obrátit na profesionály?

Léto nám posledních pár let dává zabrat nevídanými horky. Funkční klimatizace je během letních dní klíčová pro pohodlí a příjemnou jízdu ve vašem automobilu. Pokud si všimnete, že klimatizace nefunguje správně a nefouká studený vzduch, může být zapotřebí doplnit chladící médium.

 

 

 

V tomto článku se podíváme na postup, jak doplnit klimatizaci v autě a zajistit její správný provoz.

Než se pustíte do doplňování klimatizace, je důležité si uvědomit, že manipulace s chladivem vyžaduje určité znalosti a správné vybavení. Proto je vhodné nechat tento postup provést odborníka, který má s výměnou klimatizace zkušenosti. Autorizovaný servis je pro tento úkol tou nejlepší volbou, protože si vždy můžete být jistí tím nejprofesionálnějším přístupem. Autorizované servisy Inter Cars mají hustou síť poboček a termín si můžete zabookovat v blízkosti domova.

Nicméně, pokud se rozhodnete to zkusit sami, budete potřebovat plně vybavenou dílnu, protože se používá speciální plnička, jejíž cena může dosahovat i stovek tisíc.

Chladící médium neboli chladivo

Prvním krokem je získání správného chladiva. Na trhu jsou k dispozici různé druhy chladiv, jako je R134a, které jsou určeny pro různé typy klimatizací. Je důležité vybrat správné chladivo pro váš konkrétní model automobilu. Informace o správném typu chladiva pro váš vůz najdete v návodu k obsluze nebo se poraďte s odborníkem.

Najděte ventil hadice klimatizace

Dalším krokem je nalezení hliníkového ventilu na hadici klimatizace. Tento ventil je obvykle označen symbolem "L". Pokud máte problém s jeho lokalizací, můžete se obrátit na servisní středisko nebo vyhledat informace specifické pro váš model vozidla. Po nalezení ventilu se ujistěte, že je uzavřen.

Poté připojte hadici od balonku s chladivem k ventilu na klimatizaci. Ujistěte se, že je připojení pevné a bez úniku. Před tím, než začnete plnit klimatizaci, připravte balonek s chladivem. Balonek musí být v případě potřeby správně připojen k manometru, který kontroluje tlak v systému.

Kontrolujte tlak

Před samotným doplněním klimatizace je důležité zkontrolovat stav tlaku v systému. Manometr vám ukáže, zda je potřeba klimatizaci doplnit. Pokud je tlak v systému příliš nízký, můžete začít s doplňováním. Při plnění klimatizace postupujte pomalu a sledujte hodnoty na manometru. Doplňte chladivo, dokud nedosáhnete optimálního tlaku.

Dbejte na dodržování postupu

Je důležité dodržovat správné postupy a mít na paměti, že přidávání přílišného množství chladiva může být stejně škodlivé, jako jeho nedostatek. Pokud si nejste jisti postupem nebo nevlastníte potřebné vybavení, je nejlepší svěřit doplnění klimatizace odborníkům.

Doplnění klimatizace v autě je postup, který vyžaduje znalosti a správné vybavení. Pokud si nejste jisti, měli byste kontaktovat odborníka nebo autorizované servisní středisko, jakým je například jeden ze sítě autorizovaných servisů Inter Cars.