Jak si vybrat nejlepší autobaterii?

Jak si vybrat nejlepší autobaterii?

Nenechte péči o svou autobaterii náhodě. Správným výběrem a údržbou si pojistíte její dlouhou životnost. Čtěte a dozvíte se, jak můžete prospět svému autu.

Průvodce: jak vybrat autobaterii a co obnáší její údržba

Bez autobaterie se neobejde žádný motorista. Důvod je jasný – bez baterie nenastartujete a na elektronické vychytávky v autě můžete zapomenout. Je tedy více než dobré umět si autobaterii vybrat a posléze se o ní i náležitě starat. Tento článek vám představí ty nejdůležitější tipy a triky při nákupu, výměně a údržbě vaší autobaterie!

Jak vybrat autobaterii?

Stará baterie vám již vypovídá službu a je čas na koupi nové? Tohoto úkolu se nemusíte bát. Je třeba dát si pozor jen na několik věcí. Velká část internetových obchodů má na svých stránkách baterie rozdělené podle modelu auta, do kterého pasují.

Pokud máte k dispozici uživatelský manuál ke svému vozu, pokuste se v něm najít údaje o autobaterii. Tam se dozvíte parametry baterie, na které byl vůz uzpůsoben. Pokud manuál nemáte, nebo v něm nemůžete tyto informace dohledat, typ baterie budete muset zjistit sami. Nebojte, není to nic složitého.

Rozměry autobaterie

Z rozměrů vás budou zajímat výška, šířka, hloubka a také rozměr kolíků. Dalšími důležitými údaji jsou poloha kolíků (polarita) a typ ukotvení.

Výšku, šířku a hloubku zjistíte jednoduchým přeměřením baterie. Objemu baterie je úměrná její kapacita. Některá auta budou mít pár milimetrů volného prostoru pro větší baterii, obecně s tím ale nepočítejte.

Rozměr kolíků je pro evropská auta standardně rozměr č. 1 (19,5mm kladný pól, 17,9mm záporný). Některá auta mohou mít také rozměr č. 3 (14,7mm; 13,1mm).

Polarita může být buď levá, nebo pravá. Tu zjistíte tak, že baterii položíte póly směrem k sobě. Pokud je kladný pól (červeně označený) nalevo, jedná se o levou baterii značenou číslem 1 (často asijské vozy). Pravé baterie jsou značeny číslem 0 a jsou typické pro evropské vozy.

Typ ukotvení bude v Evropě téměř vždy standardní B13. Některé vozy mohou ale mít atypické ukotvení typu B00.

Kapacita a startovací proud

Kapacita baterie se uvádí v Ah (ampérhodinách). Startovací proud se naopak uvádí v A (ampérech). Oba tyto údaje můžete vyčíst ze štítku své předchozí baterie a řídit se jimi. Většina benzinových motorů u osobních automobilů si vystačí s kapacitou do 65 Ah a startovacím proudem okolo 500 A, dieselové motory naopak potřebují kapacitu alespoň 70 Ah a startovací proud nad 600 A.

Jak vyměnit autobaterii?

Výměnu autobaterie by měl zvládnout skutečně úplně každý. Nejdříve se ale přesvědčte, že vaše auto nemá systém aktivního dobití akumulátoru. V takovém případě budete muset výměnu svěřit servisu, kvůli citlivým počítačovým systémům v autě. Zkuste třeba síť autorizovaných autoservisů Inter Cars.

Budete potřebovat:

 • novou autobaterii,
 • pracovní rukavice,
 • klíč k povolování matic.

Jak zapojit novou autobaterii?

 1. Vyjměte klíč ze zapalování, vypněte příslušenství a zavřete všechna dveře auta.
 2. Povolte šroub s podložkou, který upevňuje baterii na místo.
 3. Pomocí klíče povolte kontakt u záporného pólu a uvolněte drát, který k němu vede. Dejte si pozor, aby se drát ničeho nedotkl.
 4. Proces zopakujte u kladného pólu. POZOR! Postupujte vždy v tomto pořadí.
 5. Vyjměte starou baterii.
 6. Očistěte prostor pod baterií, případné nerovnosti začistěte.
 7. Vložte novou autobaterii
 8. Nejdříve připojte kladný drát ke kladnému pólu. Utáhněte matici.
 9. Proces zopakujte u záporného pólu. Opět dodržte pořadí.
 10. Upevněte baterii šroubem a podložkou.
 11. Nastartujte motor.

Je možné, že po výměně baterie budete muset znovu nastavovat některé systémové funkce v autě. Výměna baterie může způsobit, že se některé funkce resetují, podobně jako u chytrého telefonu.

Jak pečovat o autobaterii?

Péči o autobaterii učiníte zadost, když alespoň jednou až dvakrát ročně zkontrolujete její nabití. Tím můžete předejít potížím s vybitou baterií a zároveň případně odhalíte, jestli s baterií není něco v nepořádku.
Jak změřit dobití autobaterie? Pomocí multimetru. Autobaterie poskytují autu proud pod napětím 12 V. Pokud napětí baterie hodinu po poslední jízdě klesne pod 12,4 V, je třeba baterii dobít. To můžete provést pomocí klasické nebo automatické nabíječky.

Pokud si v těchto úkolech přece jen nevěříte natolik, abyste se pouštěli do větších akcích, neváhejte a svěřte svoje auto do péče profesionálům. Zjistěte víc o síti autorizovaných servisů Inter Cars. Poradíme vám!